Czego oczekiwać po EBC, jak zareaguje euro?

09.06.2022 09:22|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego przyniesie odpowiedź na pytanie, czy podwyżka stóp o 25 pkt bazowych w lipcu jest już przesądzona, czy też jest miejsce na wzrost stóp o 50 pkt, a właśnie takiego ruchu rynek zdaje się coraz bardziej oczekiwać.

Mało prawdopodobne, by Rada Prezesów już w czwartek zaskoczyła podwyżką stóp. Gdyby taka zaskakująca decyzja miała miejsce, moglibyśmy mieć do czynienia z silną reakcją kursu euro. W bardziej prawdopodobnym scenariuszu rynek może skupić się dziś na nowych projekcjach dotyczących danych o inflacji w 2024 r., wszelkich wskazówkach, że EBC może podwyższyć stopy procentowe o więcej niż 25 pb w lipcu i wrześniu, co sygnalizowali prezes Christine Lagarde i Philip Lane – główny ekonomista banku centralnego.

Oczekiwania rynkowe co do podwyżki stóp w tym tygodniu są bliskie zeru, natomiast podwyżki o 25 pb w lipcu i wrześniu są w pełni w cenie – wynika z danych rynku stopy procentowej. Rynki wyceniają jednak łącznie 130 pb zacieśnienia do końca roku, co oznaczałoby podwyżkę o 50 pb na jednym z czterech pozostałych posiedzeń, poza tym, które będzie mieć miejsce dziś. Jeśli prezes Christine Lagarde ograniczy się do powtórzenia wcześniej nakreślonych planów podwyżki stóp o 25 pb w lipcu i wrześniu, rynek może pokusić się o wycenę zacieśnienia w dalszej części roku oraz w 2023.

Choć na dzisiejszym posiedzeniu nie można wykluczyć jastrzębiej niespodzianki, wydaje się, że prezes Lagarde pozostanie przy swoim niedawno przedstawionym planie podwyżek stóp o 25 pb w lipcu i wrześniu, co ostatecznie zwiększy ryzyko nieco gołębiej wyceny na całej krzywej oczekiwań. To z kolei w przypadku EUR/USD mogłoby oznaczać, że bilans ryzyk wydaje się lekko przechylony w dół. Powrót do poziomu 1,0500 w najbliższym czasie, przy takim scenariuszu, byłby bardziej prawdopodobny. Natomiast agresywne zacieśnianie polityki monetarnej mogłoby pchnąć kurs wymiany w stronę 1,1000.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 Jun 2022 11:10

Bank Światowy ostrzega przed stagflacją

7 Jun 2022 13:48

Na kryptowaluty ponownie padł strach

6 Jun 2022 12:40

Tydzień z RPP i EBC. Złoty i euro na celowniku

3 Jun 2022 16:46

NFP lepsze od oczekiwań — co to może oznaczać?

3 Jun 2022 11:09

NFP w centrum uwagi. Ropy jednak będzie mniej

2 Jun 2022 9:53

Zmienność wraca na rynki finansowe - ropa w centrum uwagi

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.