Czego dowiedzieliśmy się po raporcie Nvidii?

17.11.2022 15:37|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W środę mogliśmy poznać raport finansowy za III kw. br. giganta Nvidia Corp. (Nvidia), technologicznego zajmującego się m.in. tworzeniem oprogramowania oraz procesorów. Mimo że ostatnio otoczenie wydawało się niesprzyjające, wyniki finansowe mogły pozytywnie zaskoczyć analityków.

Czy wyniki Nvidii są zależne od kryptowalut?

Nvidia, obok firm Intel oraz AMD, należy do trójki największych dostawców procesorów i kart graficznych. Wydaje się, że jednym z czynników jej przychodów jest sprzedaż chipów, wykorzystywanych szczególnie w kartach graficznych. Można sądzić, że ze względu na ich moce obliczeniowe były one ostatnimi laty kupowane głównie przez kryptowalutowych „górników”. Po ostatnich problemach i bankructwie jednej z największych giełd kryptowalut bitcoin (BTC/USD) od swoich szczytów zanotował ponad 76-procentowy spadek. 

Nvidia podaje jednak: “Uważamy, że ostatnie przejście w weryfikacji transakcji kryptowalutowych ethereum z proof-of-work na proof-of-stake zmniejszyło użyteczność procesorów graficznych do wydobywania kryptowalut”. Kategoria ta według raportu składa się na około 1,2 proc. przychodów, co obrazować, jak mały to segment dla firmy.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Weekly

Przychody spółki w III kwartale br. wyniosły 5,93 mld USD (oczekiwano 5,77 mld USD), co stanowi spadek r/r. o 22 proc. Usługa sprzedaży mocy obliczeniowej w chmurze stanowi aż 65 proc. przychodów i sprzedaż firmy. Wzrosła ona o 29 proc. r/r. Na drugim miejscu znalazły się przychody z sektora gier, stanowiące 26 proc. Przychodów, notujące jednak spadek o 51 proc., który wydaje się pokłosiem pandemii. Dzięki tym danym możemy powiedzieć, że wyniki Nvidii nie wydają się powiązane z ryzykiem na rynku kryptowalut. Dodatkowym argumentem za niezależnością tych aktywów jest ich korelacja, która od początku roku wynosi 0,55, co może oznaczać ich niski poziom zależności.

Zysk na akcję EPS w tym okresie wyniósł 0,58 USD, poniżej oczekiwań analityków (spodziewano się 0,69 USD). Negatywnie przedstawiła się też marża brutto firmy, która spadła do 53,6 proc. (poprzednio 65,2 proc.), co firma przypisała zwiększonej ilości zapasów chipów z powodu spadającego popytu w Chinach. 

Maribel Lopez, główny analityk Lopez Maribel komentuje: “...istnieje długi ogon obciążeń roboczych AI, który stworzy powrót do wzrostu, ale może to zająć kilka kwartałów. Problemem dla Nvidii jest krótki termin, następne kilka kwartałów będzie szorstkie. Inwestorzy będą musieli przyjąć dłuższą perspektywę, podobną do tej, która jest wymagana w przypadku Intela.”

Co sądzi Wall Street o akcjach Nvidii?

Źródło: Conotoxia MT5, NVDIA, Daily

Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 40 rekomendacji, przeważają opinie typu: “kupuj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 200,93 USD, czyli o 26 proc. wyższa względem ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 320 USD, a najniższa wynosi 110 USD.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 Nov 2022 11:01

Warren Buffet na zakupach. Co nabywa fundusz Berkshire Hathaway? Raport 13F

16 Nov 2022 14:20

Jak szczyt G20 i wybuch rakiety w strefie NATO może wpłynąć na rynki finansowe?

15 Nov 2022 15:10

Czy Dax już wycenia koniec wojny na Ukrainie?

15 Nov 2022 10:39

Czy na spadającej inflacji można zarobić?

14 Nov 2022 14:38

8 dolarowa bomba atomowa dla Eli Lilly?

14 Nov 2022 9:29

Dolar odzyskuje formę, kryptowaluty toną

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.