Chętnych do sprzedaży taniego dolara ubywa

08.12.2020 11:49|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Na początku wybuchu epidemii na półkuli północnej doszło do istotnego przetasowania na rynku walutowym. Wtedy też, w marcu, obserwowaliśmy ponadprzeciętną zmienność, która pojawiła się na parach walutowych z dolarem amerykańskim oraz na całym indeksie USD.

W rezultacie początek pandemii zakończył trend umocnienia amerykańskiej waluty, który trwał w zasadzie od 2008 r. Od końca kryzysu finansowego do marca 2020 r. indeks dolara wzrósł o 45 proc., dwukrotnie testując poziom 103,00. Pierwszy test miał miejsce już w 2016 r., co finalnie mogło tworzyć formację podwójnego szczytu. Co więcej, wraz ze wzrostem notowań USD spadała liczba pozycji długich netto na kontraktach terminowych – wynika z danych amerykańskiej komisji CFTC i raportów Commitments of Traders.

Na tym zjawisku obecnie się skupimy, ponieważ może ono potencjalnie wyznaczać zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe zwroty na rynku. Na wstępie należy zaznaczyć, że raporty COT to tylko niewielki fragment całego rynku walutowego, ale traktujemy je jak sondaż, który jest prowadzony na małej grupie badanych, a wnioski są wyciągane dla całego społeczeństwa. Od marca 2020 r. indeks dolara spadł o ponad 12 proc. do najniższego poziomu od kwietnia 2018 r. Jednak największa liczba kontraktów otwartych na spadek USD względem tych otwartych na wzrost USD miała miejsce pod koniec września. Wtedy liczba pozycji długich netto wynosiła -9146 kontraktów przy indeksie USD na poziomie 94,00. Tymczasem na początku grudnia indeks spadł prawie do 91,00, a liczba pozycji długich netto wzrosła do -3075 kontraktów.

Innymi słowy, od września do grudnia inwestorzy na kontraktach terminowych na indeks dolara zdawali się zmniejszać swoją ekspozycję na spadek wartości USD, a z kolei wraz z tym spadkiem nie zwiększali swojego zaangażowania. Może to oznaczać, że nowe dołki są bardziej wykorzystywane do opuszczania trendu trwającego od marca, niż do zawierania kolejnych transakcji na osłabienie USD po coraz niższych cenach. To z kolei może prowadzić przynajmniej do średnioterminowego zwrotu na parach z dolarem amerykańskim, i to już na przełomie roku.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

81 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 Dec 2020 11:20

Funt brytyjski tonie

4 Dec 2020 16:08

Słabe dane z rynku pracy USA. Srebro wygranym tygodnia

4 Dec 2020 11:44

Ropa drożeje piąty tydzień z rzędu. Dziś NFP

3 Dec 2020 11:19

Złoto i srebro odbijają. Dolar tanieje. Rynek czeka na OPEC

2 Dec 2020 10:49

Kurs EUR/USD najwyżej od kwietnia 2018 r.

1 Dec 2020 11:31

Świetne nastroje na rynkach. OPEC przekłada rozmowy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.