Bank Światowy ostrzega przed stagflacją

08.06.2022 11:10|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Temat stagflacji pojawia się na rynkach finansowych już od dłuższego czasu, ale żadna z dużych instytucji nie mówiła o nim tak otwarcie, jak obecnie zrobił to Bank Światowy. Ostrzegł on przed groźnym zjawiskiem, które łączy w sobie słaby wzrost gospodarczy i wysoką inflację.

Bank Światowy obniżył w opublikowanym we wtorek raporcie swoją prognozę globalnego wzrostu gospodarczego i ostrzegł, że wiele krajów może wpaść w recesję, ponieważ globalna gospodarka wkracza w okres stagflacji. Bank oczekuje, że dynamika globalnego wzrostu PKB wyniesie 2,9 proc., spadając z 5,7 proc. w 2021 r. Wcześniej Bank oczekiwał wzrostu o 4,1 proc. wynika z raportu Global Economic Prospects. Obecnie oczekuje, że wzrost utrzyma się na poziomie 2,9 proc. w latach 2023-2024, podczas gdy inflacja w większości gospodarek przekroczy poziom docelowy – czytamy w raporcie, wskazującym na ryzyko stagflacji.

Inwazja Rosji na Ukrainę i wynikający z niej gwałtowny wzrost cen surowców spotęgowały szkody wyrządzone przez pandemię wirusa Covid w gospodarce światowej, która zdaniem Banku Światowego wchodzi obecnie w przedłużający się okres słabego wzrostu i podwyższonej inflacji. Wojna w Ukrainie, blokady w Chinach, zakłócenia w łańcuchu dostaw i ryzyko stagflacji uderzają we wzrost gospodarczy. W wielu krajach trudno będzie uniknąć recesji – powiedział prezes Banku Światowego David Malpass.

Obecne warunki wysokiej inflacji i słabego wzrostu gospodarczego nasuwają podobieństwa do lat 70. ub. wieku, czyli okresu silnej stagflacji, który wymagał gwałtownego wzrostu stóp procentowych w gospodarkach rozwiniętych i wywołał szereg kryzysów finansowych w gospodarkach wschodzących i rozwijających się. W raporcie stwierdzono, że istnieją wyraźne podobieństwa między sytuacją wtedy i dziś. Obejmują one zakłócenia po stronie podaży, perspektywy obniżenia dynamiki wzrostu oraz słabości gospodarek wschodzących w zakresie zacieśniania polityki monetarnej, co będzie konieczne do ograniczenia inflacji. Istnieje jednak również szereg różnic: siła dolara amerykańskiego, ogólnie niższe ceny ropy naftowej i ogólnie mocne bilanse głównych instytucji finansowych, które dają pole do manewru.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 Jun 2022 13:48

Na kryptowaluty ponownie padł strach

6 Jun 2022 12:40

Tydzień z RPP i EBC. Złoty i euro na celowniku

3 Jun 2022 16:46

NFP lepsze od oczekiwań — co to może oznaczać?

3 Jun 2022 11:09

NFP w centrum uwagi. Ropy jednak będzie mniej

2 Jun 2022 9:53

Zmienność wraca na rynki finansowe - ropa w centrum uwagi

1 Jun 2022 12:33

Duże wahania na rynku ropy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.