Rekordowo niskie nastroje konsumentów i niższe ceny akcji

29.06.2022 09:26|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Świat zdaje się zmierzać do ogromnego stłumienia popytu konsumpcyjnego, czyli jednej z dwóch składowych inflacji. Mogą na to wskazywać dane o nastrojach konsumentów, które są fatalne, a jednocześnie banki centralne mogą nadal szybko podnosić stopy procentowe. To z kolei może pogarszać nastroje na giełdach.

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje ustabilizowały się w środę w handlu azjatyckim, po tym jak w nocy główne indeksy zamknęły się znacznie niżej, ponieważ obawy gospodarcze nadal wpływały na nastroje. We wtorek, na początku regularnych notowań, akcje wzrosły, po czym szybko straciły na wartości po rozczarowującym odczycie indeksu zaufania konsumentów. Dow spadł o 1,56 proc., S&P 500 stracił 2,01 proc., a Nasdaq Composite spadł o 2,95 proc. Spadkom przewodziły akcje spółek technologicznych, podczas gdy firmy energetyczne osiągały lepsze wyniki w związku z rosnącymi cenami ropy. Zaufanie amerykańskich konsumentów spadło w czerwcu do najniższego poziomu od 16 miesięcy w związku z utrzymującymi się obawami o inflację, a oczekiwania krótkoterminowe spadły do najniższego poziomu od prawie dekady. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej z San Francisco oraz Nowego Jorku opowiedzieli się we wtorek za agresywnymi podwyżkami stóp procentowych w celu opanowania inflacji, ale odrzucili rosnące obawy, że może to wywołać recesję. Mowa o możliwych podwyżkach o 0,75 pkt proc. Finalnie na koniec roku stopa funduszy federalnych może wynieść 3,5 proc.

W tym samym czasie rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych utrzymała się powyżej 3,2 proc., wzrastając o 14 punktów bazowych z dwutygodniowego minimum na poziomie 3,0 proc., osiągniętego w poprzednim tygodniu, ponieważ inwestorzy oceniali perspektywy polityki monetarnej przed odczytem PCE za maj, który ma zostać opublikowany w tym tygodniu. Obecnie inwestorzy mogą zwracać uwagę na preferowaną przez Rezerwę Federalną miarę inflacji, która może dostarczyć dalszych wskazówek co do ścieżki zacieśniania polityki monetarnej. Konsensus rynkowy zdaje się wskazywać na możliwość odczytu inflacji bazowej na poziomie 4,8 proc. Jeśli tak by się stało, to byłby to trzeci miesiąc z rzędu spadku tego wskaźnika ze szczytu w lutym na poziomie 5,4 proc.

Podobnie jak i w Stanach Zjednoczonych, tak i w Europie nastroje konsumentów nie są najlepsze. Wskaźnik klimatu konsumenckiego GfK w Niemczech spadł do rekordowo niskiego poziomu -27,4 pkt. Wszystkie główne subindeksy straciły na wartości, przy czym wzrost kosztów utrzymania jest czynnikiem decydującym, ponieważ konsumenci nadal dostrzegają znaczne ryzyko recesji w gospodarce niemieckiej. Wskaźnik oczekiwań gospodarczych spadł do -11,7 z -9,3; oczekiwania dotyczące dochodów spadły do -33,5 z -23,7, co stanowi najniższą wartość od prawie 20 lat. Skłonność do zakupów spadła do -13,7 z -11,1.

– Trwająca wojna w Ukrainie i przerwane łańcuchy dostaw powodują gwałtowny wzrost cen energii i żywności, co sprawia, że nastroje konsumenckie są bardziej ponure niż kiedykolwiek – powiedział Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów GfK.

– Europejski Bank Centralny będzie kontynuował ścieżkę normalizacji polityki i posunie się tak daleko, jak będzie to konieczne, by przywrócić inflację w strefie euro do docelowego poziomu 2 proc. – powiedziała prezes Lagarde podczas wystąpienia na dorocznym forum EBC w Portugalii. Lagarde potwierdziła, że zakupy aktywów netto zakończą się 1 lipca, a stopy procentowe zostaną w lipcu podniesione o 25 pkt bazowych, co będzie pierwszą podwyżką od 11 lat.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 Jun 2022 10:04

Problem podaży na rynku ropy narasta

27 Jun 2022 9:45

Złoto i akcje w centrum uwagi inwestorów

24 Jun 2022 17:58

Strach przed recesją poprawił nastroje na rynkach

24 Jun 2022 9:33

Odreagowania na Wall Street. Dolar w opałach?

23 Jun 2022 10:39

Jerome Powell skutecznie straszy recesją

22 Jun 2022 9:49

Ropa naftowa najtańsza od miesiąca

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.