Rekord inflacji w strefie euro

01.07.2022 15:27|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Notowania akcji w europie na początku lipca oscylowały wokół poziomów zamknięcia z ostatniego dnia czerwca. Należy jednak pamiętać, że są to dość niskie poziomy, w przypadku indeksu Dax niemal najniższe od listopada 2020 r.

Inwestorzy zapoznają się z kolejnymi danymi gospodarczymi, podczas gdy obawy o recesję mogą się zwiększać. W tym momencie wszyscy wydają się spoglądać na wypowiedzi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, ponieważ na lipcowym posiedzeniu EBC ma zacząć podnosić stopy procentowe po raz pierwszy od 11 lat. Wciąż spekuluje się o skali tej podwyżki, czy będzie to 25, czy może 50 pkt bazowych.

Opublikowane dziś dane o inflacji w strefie euro nie pozostawiają złudzeń, że stopy procentowe mają szansę szybko rosnąć. Według wstępnych szacunków roczna stopa inflacji w strefie euro wzrosła w czerwcu do rekordowego poziomu 8,6 proc. z 8,1 proc. w maju. Dane przewyższyły oczekiwania rynku na poziomie 8,4 proc., wzmacniając argumenty za podwyżką stóp przez EBC w lipcu. Ceny energii nadal rosły – 41,9 proc. w porównaniu z 39,1 proc. w maju; żywność, alkohol i tytoń – 8,9 proc. vs 7,5 proc. Wyłączając energię, inflacja również wzrosła do 5 proc. z 4,6 proc., ale indeks bazowy, który wyklucza koszty energii, żywności, alkoholu i tytoniu obniżył się do 3,7 proc. z 3,8 proc. Z jednej strony zatem w strefie euro ceny szybko rosną, a szczytu inflacji nie widać, z drugiej zaś strony aktywność sektora przemysłowego jest najsłabsza od dwóch lat – jak wynika ze wskaźników PMI.

EBC może szybciej podnosić stopy procentowe, ponieważ już teraz wchodzi w życie mechanizm chroniący kraje peryferyjne strefy euro. Wcześniej obawiano się tego, że wzrost oprocentowania obligacji Włoch czy Hiszpanii spowoduje duże problemy dla całej unii walutowej. Stąd też EBC zaczyna skupować obligacje takich krajów, jak Włochy, Hiszpania, Portugalia i Grecja z części wpływów, które otrzyma z zapadającego długu niemieckiego, francuskiego i holenderskiego, aby ograniczyć spready między kosztami kredytu, podał Reuters.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Jul 2022 12:10

Słabe dane z Europy. Słabe dane z Polski

30 Jun 2022 15:49

Słaby kwartał i słabe półrocze dla rynków finansowych

29 Jun 2022 9:26

Rekordowo niskie nastroje konsumentów i niższe ceny akcji

28 Jun 2022 10:04

Problem podaży na rynku ropy narasta

27 Jun 2022 9:45

Złoto i akcje w centrum uwagi inwestorów

24 Jun 2022 17:58

Strach przed recesją poprawił nastroje na rynkach

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.