Kolejny bank centralny z cyklem podwyżek

21.06.2022 10:33|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bank Rezerw Australii dołączył do tych banków centralnych, które starają się zapanować nad rosnącą inflacją, podnosząc stopy procentowe. Cykl podwyżek zainicjowały już m.in.: Rezerwa Federalna, Bank Anglii, Bank Szwajcarii, a niebawem dołączy do tego grona także Europejski Bank Centralny.

Bank Rezerw Australii podniósł stopę kasową o 50 punktów bazowych, do 0,85 proc. podczas posiedzenia w czerwcu 2022 r. Działania te mogły rozpocząć pierwszy od 12 lat cykl podwyżek stóp procentowych w Australii. Zarząd banku centralnego stwierdził, że ogromne wsparcie monetarne nie jest już potrzebne ze względu na siłę gospodarki i obecną presję inflacyjną. Ponadto rynek pracy jest silny, ponieważ zatrudnienie wzrosło, a stopa bezrobocia była najniższa od blisko 50 lat. Decydenci ostrzegli, że w planach jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, a jego zakres i harmonogram będą uzależnione od napływających danych oraz opinii Rady na temat perspektyw inflacji i rynku pracy, wynika z opublikowanego protokołu z posiedzenia RBA.

Komitet powtórzył, że jest zdecydowany zrobić wszystko, co konieczne, by zapewnić powrót inflacji do celu, zwracając jednocześnie uwagę na perspektywy globalne, które pozostają zachwiane przez wojnę w Ukrainie i jej wpływ na ceny energii i towarów. Działania RBA mogą także zapobiegać nadmiernemu osłabianiu się dolara australijskiego, co mogłoby dodatkowo importować inflację. AUD od początku roku stracił do USD 4,3 proc., co jest jedną z mniejszych strat z głównych walut świata. Dla porównania japoński jen osłabił się o prawie 15 proc.

Pozostając przy jenie i polityce monetarnej, to właśnie Bank Japonii pozostaje ostatnim z głównych banków świata, który na razie nie zamierza podnosić stóp procentowych. Natomiast najciekawsza jest tam sytuacja na rynku obligacji, gdzie BoJ za wszelką cenę broni rynek przed wzrostem rentowności obligacji. Poziom maksymalny, jaki jest dopuszczalny, to 0,25 proc. na 10-letnich obligacjach. Tym samym rośnie liczba instytucji, które chcą grać na złamanie Banku Japonii. Gdyby do tego doszło, to jen mógłby zdecydowanie się umocnić.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 Jun 2022 11:03

Kolejny gorący tydzień czerwca na rynkach

15 Jun 2022 12:11

Historyczna decyzja Fed

14 Jun 2022 12:06

Rynki na krawędzi pełnej kapitulacji

13 Jun 2022 9:06

Krajobraz na rynkach po danych o inflacji

10 Jun 2022 15:34

Inflacja w USA wznosi się na szczyt

10 Jun 2022 11:41

EBC blisko rozpoczęcia łagodnego cyklu

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.