Jastrzębi Fed nie pomógł dolarowi

16.12.2021 09:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Środa zakończyła się dość interesującym zwrotem na rynkach po decyzji Rezerwy Federalnej oraz konferencji jej szefa Jerome’a Powella. Ostatecznie dolar zdawał się tracić na wartości, a poniekąd dzięki temu mogły zyskać: złoto, srebro, bitcoin. W górę poszybowały także ceny amerykańskich akcji.

Rezerwa Federalna ogłosiła na grudniowym posiedzeniu, że zakończy skup obligacji w marcu, torując drogę do trzech podwyżek stóp procentowych do końca 2022 r. Decydenci Fed wyrazili obawy o utrzymującą się wysoką inflację w kontekście stałego ożywienia na rynku pracy.

Bank centralny USA podwoił tempo taperingu do 30 mld dolarów miesięcznie, co może doprowadzić do zakończenia programu w marcu 2022 r. Bank centralny USA zaznaczył jednak, że utrzymują się ryzyka dla perspektyw gospodarczych ze względu na mutację koronawirusa omikron i jego ew. wpływu na gospodarkę. Przedstawiciele Fed powtórzyli, że stopy procentowe będą utrzymywane na rekordowo niskim poziomie do czasu osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia. Urzędnicy podnieśli prognozę inflacji na 2022 r. do 2,6 proc. z 2,2 proc. przewidywanych we wrześniu, podczas gdy stopa bezrobocia ma spaść do 3,5 proc.

Amerykański rynek nie przejmie się podwyżką?

Fed pod kątem stóp procentowych i taperingu ogłosił to, czego mógł spodziewać się rynek. Wydaje się jednak, że inwestorzy nie byli aż tak pozytywnie nastawienie do sytuacji gospodarczej w USA i rynku pracy. Co ważne, poprawa zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w 2022 r. może przebiegać przy spadającej inflacji, co finalnie może zwiększać możliwości zakupowe amerykańskich konsumentów. To może uzasadniać pozytywną reakcję amerykańskiego rynku akcji. Warto przypomnieć, że w kilkudziesięcioletniej historii nie było przypadku, aby początek cyklu podwyżek stóp procentowych powodował jakąkolwiek bessę. Fed zapowiada podwyżki stóp, bo widzi, że gospodarka znajduje się w bardzo dobrej kondycji i bez problemu zniesie wyższe oprocentowanie kredytu.

Dolar się nie ucieszył

Na rynku dolara amerykańskiego obserwowany zwrot może być traktowany jako „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Jerome Powell podczas konferencji prasowej wspomniał, że projekcje członków FOMC nie są zobowiązującymi deklaracjami, lecz wyrażeniem opinii, a wszystko będzie zależeć od warunków rynkowych. Po decyzji Fed kurs EUR/USD zdawał się gwałtownie zawracać z okolic 1,1220 do 1,1300.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 Dec 2021 12:05

Wieczór z Rezerwą Federalną ważnym testem dolara

14 Dec 2021 12:38

OPEC podnosi prognozę popytu na ropę

13 Dec 2021 14:03

Czekając na decyzje trzech wielkich banków centralnych

10 Dec 2021 16:01

Złoto drożeje po najwyższym odczycie inflacji w USA od czterech dekad

10 Dec 2021 11:42

Inflacja w USA najwyższa od blisko 20 lat?

9 Dec 2021 11:24

Ceny ropy w górę. Co się stanie, gdy przekroczą 80 dol. za baryłkę?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.