EUR/USD najniżej od pięciu lat

27.04.2022 11:04|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wspólna waluta wydaje się nie mieć za sobą zbyt udanego czasu. Tylko od początku roku do dolara amerykańskiego euro mogło stracić prawie 7 proc., a dziś obserwować możemy najniższy kurs wymiany EUR/USD od 2017 r.

Euro osłabiło się do 1,065 USD i mogło znaleźć się na najniższym poziomie od kwietnia 2017 r. Wydaje się, że euro może być osłabione przez obawy o wzrost gospodarczy i ryzyka związane z dostawami energii z Rosji. Rosja wstrzymała przepływ gazu do Polski i Bułgarii i zapowiedziała, że pozostanie on odcięty, dopóki kraje te nie zgodzą się płacić w rublach.

Najnowsze dane pokazały również, że nastroje konsumentów w największej gospodarce Europy spadły do rekordowo niskiego poziomu (wskaźnik klimatu konsumenckiego GfK w Niemczech spadł przed końcem kwietnia do -26,5). Sentyment do ryzyka pozostawać może zachwiany przez wojnę na Ukrainie, rosnącą inflację i zacieśnianie polityki przez banki centralne, co może przełożyć się na spowolnienie globalnego wzrostu.

Rynki pieniężne oczekują, że Fed podniesie stopy procentowe o pół punktu na dwóch najbliższych posiedzeniach, a Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych w lipcu, starając się okiełznać inflację, która obecnie w Europie osiąga rekordowe poziomy, a w USA 40-letnie maksima. Tymczasem urzędujący prezydent Francji Macron został ponownie wybrany ponad 58% głosów. Jego rywalka Marine Le Pen uzyskała ponad 41% głosów, co stanowi najwyższy jak dotąd udział skrajnej prawicy w wyborach, co także może być pewnym ryzykiem na przyszłość dla Europy.

W dalszej części dnia rynek może czekać jeszcze na wystąpienie Christine Lagarde z Europejskiego Banku Centralnego, co także może mieć potencjalny wpływ na kurs euro. Słabnąca waluta strefy euro może mieć wpływ na importowanie inflacji, co utrudniać może walkę ze wzrostem cen, więc rynek może zastanawiać się, do jakiego poziomu jeszcze EUR może tracić, nim do interwencji nie przystąpi EBC.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 Apr 2022 9:41

Złoto wraca nad 1900 USD

25 Apr 2022 11:55

Ogromny strach przed podwyżkami stóp procentowych

22 Apr 2022 15:59

Tydzień przed decyzją Fed

22 Apr 2022 10:42

Na dolara nie ma mocnych. Funt pod presją słabych danych

21 Apr 2022 9:33

Ropa podrożała, gaz spadł ze szczytu

20 Apr 2022 12:15

Rośnie rola bitcoina jako zabezpieczenia przed inflacją

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.