EBC blisko rozpoczęcia łagodnego cyklu

10.06.2022 11:41|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Euro spadło wczoraj o ponad 0,6 proc., do ok. 1,065 USD z 1,077 USD. Powodem mogą być zapowiedzi szefów Europejskiego Banku Centralnego odnoszące się do podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Bank chce obrać łagodny cykl zacieśniania polityki monetarnej.

Euro spadło wczoraj o ponad 0,6 proc., do ok. 1,065 USD z 1,077 USD. Powodem mogą być zapowiedzi szefów Europejskiego Banku Centralnego odnoszące się do podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Bank chce obrać łagodny cykl zacieśniania polityki monetarnej.

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o zakończeniu skupu aktywów netto i zasygnalizował podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych w lipcu, pozostawiając otwartą furtkę dla większej podwyżki we wrześniu.

EBC obniżył jednocześnie swoje prognozy wzrostu gospodarczego i podniósł w górę swoje prognozy inflacyjne. Bank centralny oczekuje, że roczny wzrost realnego PKB wyniesie 2,8 proc. w 2022 r., 2,1 proc. w 2023 r. i 2,1 proc. w 2024 r. Jeśli chodzi o ceny, nowe prognozy przewidują, że roczna inflacja wyniesie 6,8 proc. w 2022 r., a następnie spadnie do 3,5 proc. w 2023 r. i 2,1 proc. w 2024 r. Prognozy te zdają się pokazywać, że wkrótce gospodarka strefy euro dojdzie do miejsca sprzed epidemii, gdzie również wzrost gospodarczy był coraz niższy, ale przynajmniej nie było inflacji. Teraz sytuacja wydaje się trudniejsza, bo dochodzą do tego czynniki ryzyka, które mogą wpływać ujemnie na wzrost PKB i dodatnio na inflację, prowadząc do stagflacji.

EBC to poza Bankiem Szwajcarii i Japonii ostatni z głównych banków centralnych, który ruszy z podwyżkami stóp procentowych. Zakłada się, że do wiosny przyszłego roku mogą one wzrosnąć o 2 pkt proc. Tym samym stopa depozytowa z obecnego poziomu -0,5 proc. mogłaby wzrosnąć do 1,5 proc.
Po drugiej stronie Atlantyku inwestorzy oczekują na dane o inflacji. W tym czasie indeks dolara umocnił się do poziomu powyżej 103 pkt, czyli najwyższego od trzech tygodni.

Dzisiejsze dane o inflacji mogą wzmocnić argumenty za agresywnymi podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Przedstawiony w ub. tygodniu i lepszy od oczekiwań raport o zatrudnieniu w USA wskazał na solidną postawę gospodarki i wsparł agresywne stanowisko Fedu wobec rosnącej inflacji. Fed ma podwyższyć stopy o 50 pkt bazowych na posiedzeniach w czerwcu i lipcu, a wysoki odczyt inflacji zwiększyłby oczekiwania co do dalszego zacieśnienia w drugiej połowie roku. Z drugiej strony, jeśli inflacja spowolni, niektórzy mogliby uznać, że osiągnęła ona swój szczyt. Jednak wspomniane spowolnienie tempa wzrostu cen mogłoby mieć miejsce dopiero po sezonie letnim. W czerwcu ceny benzyny w USA biją bowiem rekordy, co przełoży się na wskaźnik CPI. Publikacja danych dziś o godz. 14:30.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 Jun 2022 9:22

Czego oczekiwać po EBC, jak zareaguje euro?

8 Jun 2022 11:10

Bank Światowy ostrzega przed stagflacją

7 Jun 2022 13:48

Na kryptowaluty ponownie padł strach

6 Jun 2022 12:40

Tydzień z RPP i EBC. Złoty i euro na celowniku

3 Jun 2022 16:46

NFP lepsze od oczekiwań — co to może oznaczać?

3 Jun 2022 11:09

NFP w centrum uwagi. Ropy jednak będzie mniej

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.